Autentiški santykiai grindžiami tiesa, pagarba ir tarpusavio pasitikėjimu. Šios savybės yra būtinos norint efektyviai dirbti komandoje ir puoselėti sveikus ryšius. Svarbu suvokti, kad autentiškų santykių mezgimas nėra užduotis, kurią atlikus galima pažymėti varnelę „Padaryta“. Tai procesas, kuriam reikia laiko, nuolatinės praktikos, drąsos ir noro. Tačiau galiausiai tokia investicija atsiperka su kaupu per geresnius asmeninius santykius, pasiektus tikslus, malonesnę atmosferą darbe ir vidinį pilnatvės jausmą.
Jeigu nusprendėte pagilinti savo santykius su kitais ar išmokti juos užmegzti, svarbu vadovautis esminėmis gairėmis.
Būkite atviras
Psichologai vieningai sutaria, kad bet kokių autentiškų santykių pagrindas yra tiesa. Gilus ryšys su kitais reikalauja atsivėrimo. Tai reiškia atskleisti kitam, kas yra jūsų viduje, pasipasakoti apie savo svajones, lūkesčius, baimes ir jausmus. Atvirumas padeda kurti unikalius santykius, nes tuomet abi pusės žino, kad gali viena kita pasitikėti. Pasirodo, kiekvieno iš mūsų smegenyse yra veidrodiniai neuronai, dėl kurių elgesys ir emocijos tampa „užkrečiami“. Pasidalinę kažkuo asmenišku, pavyzdžiui, svajone, vaikystės prisiminimu ar patirtu įvykiu, mes siunčiame signalą kitam asmeniui, kad juo pasitikime. Tyrimai rodo, kad mums atsivėrus, pašnekovai irgi tampa atviresni. Be to, šitaip paatviravus dažniausiai ir kyla bendrų sąlyčio taškų, kurie padeda sukurti autentišką santykį su konkrečiu žmogumi.
Būkite geras klausytojas
Nuoširdus žmogaus išklausymas – tai pati geriausia dovana. Taip rodomas dėmesys ir noras geriau suprasti kitą. Nors kartais būna sunku susilaikyti, tačiau nereikėtų pertraukti kalbančiojo sakinio ar istorijos viduryje ir taip perkelti viso dėmesio į save.
Be to, geras klausytojas užduoda klausimus, kurie yra įdomūs, taiklūs, kuriantys gerą tarpusavio atmosferą. Klausimai, sukeliantys teigiamą emociją, aktyvina empatinį smegenų sritį, o tuomet mes esame atviresni ir linkę daugiau atsiskleisti. Geras klausimas paprastai yra atviras, prasidedantis žodžiais: „Kaip“, „Kas“, „Ką“, „Kokia“ ir pan. Jie skatina įsitraukimą ir ilgesnį, o tuo pačiu ir prasmingesnį, atsakymą. Venkite pradėti savo klausimus nuo „Kodėl“, nes tokie klausimai verčia pašnekovą teisintis.
Atsiribokite nuo išankstinių nuostatų
Mūsų smegenys yra linkusios kaupti patirtį ir lipdyti etiketes „geras“, „blogas, „gražus“, „negražus“. Tai gali stipriai paveikti santykius jiems dar neprasidėjus.
Vadovaujantis išankstinėmis nuostatomis žmonės yra suskirstomi į kategorijas, kurios užkerta kelią iš tikrųjų pažinti kitą asmenį. Primetę jam vaidmenį, vengiame gilesnio bendravimo, kurio metu atsiskleistų daugybė kitų to žmogaus savybių. Taip ne tik neteisingai įvertiname kitą, bet ir apvagiame save, nes neišnaudojame šių santykių potencialo. Tačiau žinodami, kaip veikia mūsų smegenys, galime užkirsti kelią išankstinėms nuostatoms ir atvirai pažvelgti į kitą žmogų.
Autentiški santykiai naudingi mūsų vidinei gerovei, tarpusavio pasitikėjimo ugdymui, geresnių rezultatų siekimui ir karjerai. Tad metas visus šiuos privalumus išnaudoti!
Kviečiame į autentiškumo mokymus. Informacija ČIA.